Po stopách JRR (10): Křížová cesta

Poslední díl našeho seriálu a poslední část na trati Inov-8 Jizerky RUN RACE (18 km). Bude to do pořádně do kopce. Ale prostředí bude stát za to…

Křížová cesta vede od kapličky, která je zasvěcená Bolestné Panně Marii, přes vrchol Slovanka až k Seibtově studánce. Cesta je dlouhá přibližně 500 m a převážná část (k rozhledně Slovance) vede strmě do kopce. Ještě než však začneme psát o křížové cestě, zmíníme se krátce právě o kapli Bolestné Panny Marie. Ta byla postavená Antonínem Seibtem v roce 1827 poté, co mu zemřela po dlouhé nemoci dcera a byla vystavena na náklady, které měl Antonín Seibt uspořené právě pro zesnulou dceru jako věno. V kapličce byl umístěný oltářní obraz Panny Marie a na střeše bývala dříve i zvonička.

Křížová cesta byla vybudovaná roku 1840 z vděčnosti Antonínem Seibtem, když se jeho bratr Josef Seibt zázračně uzdravil a začal chodit. Cesta má 15 zastavení, které tvořily žulové sloupy. Křížová cesta i Seibtova studánka byly vysvěceny farářem Petrem Junem rovněž v srpnu 1840. Bohužel již kolem roku 1895 křížová cesta zanikla a žulové sloupky popadaly. Cesta byla opravena až v letech 2011-2013 Spolkem Patron a Lesy České republiky za podpory Města Lučany nad Nisou a Libereckého kraje. Součástí je nyní naučná stezka se třemi zastaveními, které se věnují historii založení Maxova, vzniku kapličky a křížové cesty, dále Seibtově vrchu – dnešní Slovance, a myšlence obnovy Maxovské křížové cesty, a poslední zastavení seznamuje se Seibtovou studánkou.

Bratři Seibtové tedy zanechali možná díky lehce zázračnému uzdravení, ale určitě díky své velké štědrosti odkaz pro budoucí generace, a my se dnes díky těmto stopám a dobovým fotografiím na tabulích naučné stezky můžeme přenést o dvě století zpět a představit si, jaké to tehdy asi bylo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.