Po stopách JRR (8): Pomníčky Jizerských hor

Jizerské hory jsou místem, pro něž je charakteristické velké množství pomníčků, které se vztahují k různým životním událostem, nejčastěji však k těm tragickým. Mají podobu křížků, destiček, tesaných památek, kamenů či pomníků a nachází se jak na české, tak polské straně Jizerských hor. Na mnohé z nich narazíme při našich toulkách velmi snadno, jiné můžeme hledat zase poměrně obtížně. O velkou popularizaci pomníčků se zasloužil Miloslav Nevrlý, když v roce 1976 vydal Knihy o Jizerských horách. Opravou pomníčků se dnes zabývá spolek Patron, který o nich vydává čtyřikrát do roka časopis.

Jägerova smrt (zdroj: Josef Stoklasa, www.stovi.info/pomnicky).

Nadšenci a badatelé rozdělují pomníčky do několika skupin podle událostí, se kterými jsou spojovány, máme tedy pomníčky lesnické a lovecké, dřevorubecké, pytlácké a pašerácké, vojenské, pomníčky obětí hor a neštěstí, horolezecké, spojené s náboženskou vírou, pomníčky sebevrahů, pomníčky přepadení (včetně vražd) a pamětní místa. Jak se mění doba, v některých kategoriích již pomníčky nepřibývají, ale objevují se nové (motoristické, lyžařské a cyklistické).

O některých Jizerskohorských pomníčcích jsme již v našem seriálu psali, byly to Brechschmiedova kaplička (v článku Buková hora), Seibtova studánka a křížová cesta na Slovanku. Během závodu poběží závodníci přímo kolem pomníčku obrázek Krásný, který zachycuje Madonu s Ježíškem. Obrázek se nachází na křižovatce turistických cest Pod Krásným. Dále poběží závodníci téměř kolem pomníku 1. sv. války v Horním Maxově. Další zmíněné pomníčky jsou od závodní trasy již vzdálenější. V Karlově se nachází mosazná tabulka na neudržovaném hrobě. Připomíná událost z ledna 1903, kdy neprosperující hospodský František Amler zastřelil svoji manželku, čtyři vlastní děti, a nakonec i sám sebe. Z nalezeného dopisu na rozloučenou vyplynulo, že ho k takovému činu dohnala bída. Pomníček je nazván Karlovská tragédie a mosaznou tabulku zde usadili před několika lety právě členové spolku Patron. Pomník Jägerova smrt v Josefově Dolu zase připomíná událost, kdy se smrtelně zranil dřevorubec Josef Jäger z Karlova. Pomníček má podobu kovové tabulky zabudované ve velkém balvanu nedaleko jezu na Kamenici.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.