Po stopách JRR (4): Buková hora

Vrchol hory leží ve výšce 836,3 m n. m. Hora je součástí Bedřichovské vrchoviny, která se rozkládá na ploše necelých 55 km2. Útvar je tvořen žulou a granodioritem. Nejvyšší hora vrchoviny je Mariánská hora (873,9 m n. m.), mezi další vrcholy kromě Bukové patří Slovanka (820,0 m n. m.), Krásný (797,0 m n. m.), Bramberk (787,0 m n. m.) či Žulový vrch (742,8 m n. m.).

Účastníci druhého tréninku na Inov-8 Jizerky RUN RACE na Bukové hoře. Foto: Marcela Lexmanová.

Na vrchol kopce dojdeme po žluté turistické značce buď z Dolního či Horního Maxova, nebo ze Smržovky, odbočka z hlavní cesty je dlouhá asi 100 m. Účastníci závodu Inov-8 Jizerky RUN RACE (trať 18 km) proběhnou téměř pod vrcholem Bukové přibližně po desátém kilometru. Nedaleko turistického ukazatele je i informační tabule popisující skalní útvar Čertova komora, který se nachází na vrcholu. Jedná se o tzv. polojeskyni.

Čertova komora. Foto: Pavel Martínek – Martínkovy www.stránky

K Čertově komoře se vztahuje pověst o kováři Andreasi Kuntzovi, řečeném Brechsmied. Ten skutečně žil v Dolním Maxově na začátku 18. stol. Po nějaké době v sobě objevil podnikatelského ducha, opustil kovářské řemeslo a začal obchodovat s plátnem. Byl tak bohatý, že si mohl koupit hostinec Zlatá hvězda u Sychrova, a peníze si od něj půjčoval dokonce i sám kníže Rohan. Lidé kováře podezřívali, že se spolčil s ďáblem, protože jinak by nebylo možné takového bohatství dosáhnout. Na místě, kde se údajně upsal čertu, stojí na plochém žulovém kameni šestiboká kaple z 19. století, zvaná Brechschmiedova kaplička. Toto místo se nachází vlevo od zelené turistické značky při cestě z Horního Maxova směrem do Dolního Maxova v části zvané Na Bělidle. Říká se, že ten, kdo se upsal ďáblu, nemohl mít po smrti klid. Proto se kovář nadále scházel s Ďáblem v černé jeskyni na vrcholu Bukové hory nad Jiřetínem, které se od těch dob říká Čertova komora. Ze zakletí mohla kováře vysvobodit pouze smrt nevinného dítěte. K té doopravdy došlo, bylo to v roce 1863, kdy se jeden kamenný blok sesul a zabil syna dřevorubce, který si zde hrál. Ve skutečnosti se ovšem zdá, že název kapličky byl odvozen od přezdívky vlastníka sousedního pozemku, kterému místní říkali Brechaton.

Brechschmiedova kaplička. Zdroj: www.liberecky-kraj.cz.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.