Po stopách JRR (3): Rozhledna Bramberk

Slovanka není jedinou rozhlednou, kterou budou míjet běžci na trase Jizerky RUN RACE. V našem seriálu „Po stopách JRR“ se tentokrát podíváme na Bramberk. K rozhledně Bramberk vede několik cest – z Horního Maxova nás přivede zelená turistická značka (touto cestou lze k rozhledně dojet i autem), ze Smržovky a z Jablonce zase modrá značka a po červené značce sem dojdeme z Lučan nad Nisou. Účastníci závodu Jizerky RUN RACE proběhnou kolem rozhledny přibližně na 15. kilometru.

Rozhledna stojí na vrcholu kopce již pěkně dlouho. Stavba původní 16 m vysoké dřevěné rozhledny byla dokončena v roce 1889. Zájem o výstavbu měla lučanská sekce Německého Horského spolku pro Jizerské hory, který výstavbu také financoval. Slavnostní otevření muselo proběhnout až týden po plánovaném otevření, kdy byly deštěm a silným větrem poničeny transparenty a tribuny. Otevření se zúčastnilo několik tisíc návštěvníků. O tři roky později byla na v blízkosti rozhledny postavena turistická chata. Dřevěná stavba byla ovšem finančně nákladná na pravidelnou údržbu, proto časem chátrala, až se pro veřejnost zcela uzavřela. V roce 1910 se rozhodlo, že původní nefungující rozhledna bude nahrazená novou kamennou věží. Podařilo se vybrat potřebnou částku na její výstavbu, která začala o rok později. Rozhledna je postavená ze žulových bloků, měří 21 m a na její ochoz ve výšce 18,5 m vede 96 schodů. Slavnostní otevření proběhlo v létě 1912 a rozhledna se společně s chatou staly vyhledávaným místem turistů po dlouhá desetiletí.

Nová chata, která se nyní stojí vedle rozhledny Bramberk.

V roce 2008 si ovšem nájemce staveb oplotil okolní pozemky, čímž znemožnil se k rozhledně přiblížit, proto si město Lučany nad Nisou v roce 2010 rozhlednu pronajalo od správce konkurzní podstaty, byly vybrány finanční prostředky na nutné opravy a rozhledna se opět veřejnosti otevřela. V roce 2014 se městu podařilo rozhlednu koupit ve dražbě za celých 2,5 mil. korun, které byly ale z velké části získány jako sponzorský dar od firem i jednotlivců. V té době byla založená veřejná sbírka, na kterou je možno přispívat dodnes, přičemž prostředky z ní slouží k nezbytným opravám, aby mohla rozhledna Bramberk sloužit i nadále turistům jako cíl jejich výletů. V roce 2015 byla rozhledna Bramberk prohlášena za kulturní památku.

Z rozhledny jsou vidět Jizerské hory, především tedy jizerské předhůří jako je Maxovský hřbet (na kterém leží nám již známá rozhledna Slovanka), Buková hora, Tanvaldský Špičák nebo smržovská vyhlídka, rovněž uvidíme na Krkonoše, přičemž při dobré viditelnosti můžeme zahlédnout i Sněžku. Při pohledu jižním směrem je dobře vidět Černostudniční hřeben nebo město Jablonec nad Nisou. Na obzoru je viditelný Ještědský hřbet a někdy je možné dohlédnout až na Ralsko a Bezděz.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.